Бяспечнае дзяцінства

Что делать, если чувствуете запах дыма?

 

Если вы почувствовали запах дыма, постарайтесь выяснить, откуда он идет. Небольшой очаг возгорания можно потушить вручную с помощью огнетушителя, а также покрывала или полотенца из несинтетических материалов. Для этого накройте пламя, огонь без доступа кислорода погаснет.

Ни в коем случае не заливайте водой приборы, подключенные к электросети и горящее масло! Если вы сразу не справились с возгоранием, немедленно звоните по номерам 101 или 112.

При сильном задымлении эвакуируйтесь, если это сделать не удалось, выходите на балкон и просите о помощи прохожих.

Если из-за сильного дыма выйти из дома невозможно, заложите дверные щели горящего помещения по периметру мокрыми тряпками – это не даст задымлению и высокой температуре быстро распространиться по Вашей квартире. Закройте вентиляционные отверстия.

Прикройте мокрой тряпкой лицо (рот и нос), это позволит достаточно свободно дышать даже в дыму. Лягте на пол: здесь, как правило, есть так называемая нейтральная зона, где дыма практически нет, поскольку он поднимается в основном вверх.

Прафілактыка траўматызму.

АСЦЯРОЖНА: цюбінг !

Правілы бяспечнага катання:

1. Неабходна выбіраць для катання абсталяваныя схілы, якія ўяўляюць сабой жолаб, дзе мінімальная верагоднасць вылецець з трасы, з ухілам не больш за 20 градусаў без дрэў, ям, грудоў, якія тырчаць кустоў, камянёў на шляху. Ўнізе схілу павінна быць дастаткова месца для тармажэння і не павінна быць вадаёмаў і аўтамагістраль.

2. Цюбінг развівае вялікую хуткасць, таму на схіле звяртайце увага на іншых катаюцца. Перад пачаткам спуску пераканайцеся, што перад вамі няма нікога з катаюцца, асабліва дзяцей.

3. Неабходна абавязкова выконваць чарговасць і дыстанцыю пры спуску: не менш за 50 метраў або 20 сек. паміж спускам папярэдняга цюбінга і вашым.

4. Катацца на «санках – ватрушкі» варта седзячы. Забараняецца катацца на цюбінгу стоячы, лежачы або скачучы як на батуце, з трамплінаў, стаяць спіной да схіле спуску.

5. Катэгарычна забараняецца катацца на цюбінгу ў стане алкагольнага ап'янення.

6. Забараняецца прывязваць цюбінгі да аўтамабіля, снегокату або любога іншага транспартнага сродку.